Criterii de prioritizare

Internarea pacientilor se face fara discriminari legate de rasa, sex, varsta, apartenenta etnica, conditii sociale, optiuni politice sau antipatii personale.

1.Obligativitatea internarii urgentelor prin serviciul de garda.
2.Pacientii cu afectiuni cronice se interneaza conform listelor de aşteptare existente, în limita contractului cu CAS VALCEA.
3.Pacienii cu afectiuni care nu necesita supraveghere mai mare de 12 ore beneficiaza de spitalizare de zi în limita contractului cu CAS Valcea în functie de domiciliul pacientului şi durata de spitalizare.

Criteriile  de prioritizare a internarilor pentru pacientii inscrisi pe listele de asteptare sunt:
1. Unele afectiuni cu caracter de urgente medicale ce pot fi tratate in cadrul  spitalului nostru, cu personalul si aparatura din dotarea acestuia.
2. Afectiuni cronice acutizate.
3. Afectiuni medicale decompensate.